2025. május 19., hétfő

A talaj szerepe a természetvédelemben és a tájhasználatban

 

A talaj szerepe a természetvédelemben és a tájhasználatban 
példák egy bakonyi fás legelő vizsgálatából 
 
Gfellner Máté | Óbudai Egyetem

A talaj a táj és a természet szerves része, mégis, amikor a talajtanról mint tudományágról esik szó, gyakran kizárólag a mezőgazdasággal hozzák összefüggésbe. Sokszor pusztán termelő közegként tekintünk rá, miközben alapvetően befolyásolja a táj szerkezetét, meghatározza a vegetáció összetételét, és ezáltal az élőhelyek adottságait is. Közvetlenül és közvetve hatással van az állatvilágra, így az egész ökoszisztéma működésére. Emiatt a talajok alapos megismerése nemcsak a mezőgazdasági termelés szempontjából fontos, hanem kiemelt jelentőséggel bír a természetvédelmi felmérések, kezelések és beavatkozások tervezésében is. A talajtani adatok alapot nyújthatnak élőhelyfelmérésekhez, fenntartási és kezelési tervek kidolgozásához, valamint növényfajok és talajlakó állatfajok áttelepítéséhez.

E szemlélet jegyében született meg egy geoinformatikai alapokra épülő, természetvédelmi célokat szolgáló talajtérképezési kutatás, amely a digitális domborzatmodellek, a térinformatika és a talajtani vizsgálatok összekapcsolására épült. A vizsgálat témája: „Domborzatmodell-alapú digitális talajtérképezés a Zirc-Aklipusztai fás legelő területén”.

A kutatási terület kiválasztásánál elsődleges szempont volt, hogy természetvédelmi szempontból jelentős, talajtani szempontból pedig változatos adottságokkal rendelkezzen. A Magas-Bakony kistáj területén fekvő, mintegy 105 hektáros fás legelő és közvetlen környezete ilyen feltételeknek felelt meg. A vizsgált területet északról erdők, délről szántóföldek határolják, tengerszint feletti magassága 400 és 490 méter között változik.

1. Ábra: A kijelölt mintavételi terület

2023. február 17., péntek

...mit fotózott a Hubble űrtávcső

 A már 32 éve működő csillagászati műholdnak számtalan az előtt nem látott felvételt köszönhet a világ. Ez úttal is egy lenyűgöző csillagpárost örökített meg. A képen látható két fényes csillag egyike a középpontban lévő V 372 Orionis, a ball felső sarokban pedig ennek kísérő csillaga látható. 


                                                           V 372 Orionis

2023. február 3., péntek

...mi a helyzet az antarktiszi jégtakaróval.

A legfrissebb mérések szerint az Antarktisz jegének mérete ismét negatív rekordot döntött. Ez év február 23-án a nyári jégtakaró már csak, mint egy 1,91 millió négyzet kilométerre tehető. 



2023. január 13., péntek

...hol épül Európa legnagyobb napelemparkja.

 Az idei évben kezdik el építeni Európa legnagyobb napelemparkját. A romániai Arad megyében, Nagypél és Ottlaka települések között fog megvalósulni a 800 milliós eurós beruházás.


2022. december 8., csütörtök

...milyen drónt tesztelt az Amerikai Hadsereg

 Az amerikai hadsereg nemrégiben tartotta meg legújabb, fejlesztés alatt álló drónjának első teszt repülését. Ez úttal egy a hadsereg és a "General Atomics Auronautical System" nevű cég által tervezett propelleres drónról van szó. 

2022. november 25., péntek

...hogyan néz ki színes röntgen.

Az első színes röntgen felvételt 2018-ban készítették, amely a már mindenki által ismert hagyományos röntgen felvételekkel szemben, a röntgen fotonok változó energiaszintjeinek jelölésére is képes így adva meg a vizsgált testrész különböző szöveteinek színét.


A világ első színes röntgen felvétele.

2022. október 28., péntek

...így indult útjára az Artemis-1

2022 november 16.-án indult útjára a NASA "Artemis-1' missziója. A küldetésben résztvevő Orion hordozó célja a Hold-körüli pályára állás. Ennek távlati célja, hogy újból ember léphessen a Holdra. Az űrhajó adatokokat fog gyűjteni a Hold körüli pályára állását követően ez után azokkal visszatér a Földre. 


2022. október 14., péntek

...mit állapított meg a NASA "EMIT" műszere.

A NASA júliusban indított "EMIT" nevű küldetésének keretén belül helyezett el egy műszert a Nemzetközi Űrállomáson. A műszer eredeti célja a Föld légkörében lévő sivatagi homok ásványanyag összetételének vizsgálata volt. Az EMIT műszere az infravörös fény elnyelése alapján tudja vizsgálni a légkörben lévő különböző anyagokat. Ennek nyomán lettek figyelmeset a légkörben lévő metán mennyiségére és annak koncentrációjára. Mivel a metán az infravörös fényt speciális módon nyeli el így képes az eszköz kilométeres pontossággal azonosítani a metán felhők jelenlétét és azok fő kibocsájtó pontjait. 


                           EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source) műszer

2022. szeptember 30., péntek

...mik a kínai űrkutatás legújabb eredményei.

 A 2020 év végén a Földre visszatérő kínai  holdszonda a Chang' e 5 által a hozott majd két kilónyi holdkőzet vizsgálata a mai napig folyamatosan zajlik. A legfrissebb eredmények nem rég láttak napvilágot a Hold "Viharok Óceánja" nevet viselő hatalmas lávamezején gyűjtött kőzetmintákról. 


Oceanus Procellarum (Viharok óceánja) 

2022. szeptember 9., péntek

...úton az első fúziós erőmű.

Kínában jóváhagyták az első kombinált magfúziós erőmű megépítését. A majdani erőmű által előállított energia nem tisztán maghasadási reakcióval jön majd létre, hanem magfúzió segítségével. Így az erőmű a hagyományos atomreaktorok előállított energiamennyiségének többszörösét lesz képes megtermelni.



2022. augusztus 12., péntek

...mi a helyzet robot csótányokkal.

A vezérelhető "robot csótányok" témaköre már több mint két évtizede foglalkoztatja a kutatókat. Az eredeti elképzelések szerint az irányítható rovarok különböző kutató, mentő és felderítő feladatok ellátásában tudnának hasznosak lenni. Különös tekintettel, katasztrófa sújtotta területeken lévő tűélők felkutatásában.



2022. július 9., szombat

...mit fedezett fel a "James Webb"

 A NASA legújabb űrteleszkópja a "James Webb" ismét olyat fedezett fel amit előtte még senki. Ez úttal a történelemben először egy naprendszeren kívüli bolygón sikerült azonosítania  szén-dioxidot.

James Webb űrteleszkóp


2022. június 24., péntek