2019. augusztus 12., hétfő

...hogy mire tudod használni a hivatkozáskezelő szoftvereket!

Azokat a programokat nevezzük hivatkozáskezelő, illetve reference manager szoftvereknek, melyek segítségével a kutatás során felhasznált dokumentumokat elmenthetjük, ezek metaadatai alapján hivatkozásjegyzékeket készíthetünk, amit a kellő szabvány szerint exportálhatunk, bibliográfiákat generálhatunk.


A web 2.0 megjelenésével és a technológiák rohamos változásával párhuzamosan számos új funkcióval bővült az eszköztáruk, melyek közül talán a szociális funkciók megjelenése a legnagyobb lépés.
Ma már rengeteg, akár ingyenesen elérhető hivatkozáskezelő szoftver találunk. A legfontosabbak a következők: Mendeley, Zotero, Endnote, Refworks... A wikipédia reference manager összehasonlító szócikkében több jellemző alapján ki tudjuk választani a számunkra leginkább megfelelő szoftvert:
Comparison of reference management software - Wikipédia


A legtöbb esetben egy-egy ilyen szoftver rendelkezik egy online felülettel a regisztrációhoz, illetve az adatok felhőben történő kezeléséhez. Emellett egy önálló programot telepítünk a gépünkre, ahol a saját adatbázisunkat tudjuk építeni.

A teljes funkcionalitáshoz elengedhetetlen, hogy plug-in-okat használjunk. A reference manager szoftverek rendelkeznek a böngészőbe épülő bővítménnyel, illetve a szövegszerkesztőbe integrált plug-in-nel.

Rövid Zotero bemutatás - University of Washington

A szoftverek használatának legfontosabb előnyei
:
  • A böngésző felületén a megtalált szakirodalom, információforrás bibliográfiai adatait egy kattintással tudjuk lementeni a rendszerünkbe. Ez a folyamat az "irodalmazás" során annak idején az egyik legidőigényesebb munka volt: cédulázás. Ekkor ugye kis cetlikre kellett a legfontosabb metaadatokat kiírni, hogy azok később rendelkezésünkre álljanak.
  • A begyűjtött adatokat egy saját online szakirodalmi adatbázisba, elektronikus könyvtárba rendezi a szoftver. Ennek segítségével pedig több szempontból kereshető és visszakereshető egy-egy dokumentum.
  • A szoftverek speciális funkcióinak segítségével az adatbázisban kulcsszavazhatunk, címkézhetünk egy-egy forrást, illetve a teljes adatszerkezetet saját igényeink szerint alakíthatjuk.
  • Csatolt dokumentumokat is tárolhatunk a metaadatok mellett. Ez azért fontos, mert sok adat esetleg fizetős adatbázisokból származik, ami az oktatási intézményen, illetve a kutatóhelyen belül elérhető, de otthon már nem. Így viszont ez az akadály is elhárul.
  • A szövegszerkesztőbe épülő plug-in segítségével nem csak az automatikus bibliográfia készítését oldja meg a szoftver, de valós időben kezeli a hivatkozások, lábjegyzetek beszúrását. Tehát, miközben a tényleges írás történik, pár kattintással a helyes hivatkozási forma szerint beszúrja a szoftver a kívánt hivatkozást.
  • A legtöbb hivatkozáskezelő szoftver közösségi szolgáltatásaival alkalmas arra, hogy adott szakterületen kapcsolatot teremtsen a kutatók között. Így együttműködések könnyebben jöhetnek létre, illetve az online együtt dolgozást, közös kutatást is elősegítik ezek a szoftverek.

Az Óbudai Egyetem Egyetemi Könyvtára két szoftver egyetemi szintű támogatását végzi: Mendeley és Zotero. A támogatás nem merül ki az oktatásokban és a szóbeli tájékoztatásban, online tananyagok és videotutorialok is segítik a szoftverek hatékony használatát.


A bejegyzés a következő források nyomán készült:

Bereczki Bálint: Hivatkozáskezelő szoftverek (reference Manager) használata.

Hivatkozáskezelők / Szerzői Eszköztár - Szegedi Tudományegyetem



Amennyiben a téma felkeltette érdeklődésedet, úgy számos dokumentumot találhatsz a Óbudai Egyetem Egyetemi Könyvtárának nyomtatott és digitális állományiban.


Források online adatbázisainkból:
(csak az ÓE hálózatából elérhető)


Melles A, Unsworth K.: Examining the Reference Management Practices of Humanities and Social Science Postgraduate Students and Academics. In: Australian Academic & Research Libraries.
/EBSCO - Academic Search Complete/

Tramullas J, Sánchez-Casabón AI, Garrido-Picazo P.:
Studies and Analysis of Reference Management Software: A Literature Review. In: El Profesional de la Información.
/EBSCO - Academic Search Complete/

Lorenzetti DL, Ghali WA.:
Reference management software for systematic reviews and meta-analyses: an exploration of usage and usability. In: BMC Medical Research Methodology./EBSCO - Academic Search Complete/
 
Kali A.:
Reference management: A critical element of scientific writing. In: Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research.
/EBSCO - Academic Search Complete/

Sau A, Bhakta I.:
MENDELEY : A free reference management software. In: Journal of Comprehensive Health.
/EBSCO - Academic Search Complete/
Zotero: A free and open-source reference manager. In: Medical Writing.
/EBSCO - Academic Search Complete/

Rapp D.:
Reference Management Tools. In: Library Journal.
/EBSCO - Academic Search Complete/